W tych branżach zarobki w 2024 r. mogą być więcej niż imponujące. Jest nowy raport

Finanse Praca Dołącz do dyskusji
W tych branżach zarobki w 2024 r. mogą być więcej niż imponujące. Jest nowy raport

Raporty o wynagrodzeniach w poszczególnych branżach na ogół cieszą się dużym zainteresowaniem – zwłaszcza ze strony osób, które dopiero stoją przed wyborem swojej ścieżki zawodowej lub tych rozważających przebranżowienie. Z raportu płacowego przygotowanego przez agencję ManpowerGroup we współpracy z RocketJobs.pl i Just Join IT wynika, że jest kilka branż, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

W jakich branżach są wysokie zarobki? Ogromnych zaskoczeń nie będzie

Ze wspomnianego raportu wynika, że jest kilka branż, które wyróżniają się spośród pozostałych, jeśli chodzi o średnią wysokość zarobków (choć, nie da się ukryć, sporo też zależy od zajmowanego stanowiska).

Pierwsza z nich to finanse i księgowość; zarobki w tej branży są stosunkowo wysokie nawet na niższych stanowiskach. Dla przykładu, młodszy księgowy może liczyć na zarobki w okolicy 7 tys. zł brutto; starsi – 12,5 tys. zł brutto, podczas gdy samodzielni księgowi zarabiają już średnio 14 tys. zł brutto. Na bardzo dobre pensje mogą też liczyć specjaliści od podatków (11 tys. zł brutto), analitycy finansowi i biznesowi (od 10 do 14 tys. zł brutto) czy kontrolerzy finansowi (17 tys. zł brutto). Z raportu wynika też, że pracownicy zatrudnieni w branży finansowej mogą liczyć na coroczną premię w wysokości 10-15 proc.

Kolejne branże wymienione w raporcie to sprzedaż i marketing, HR oraz prawo. To, co jest charakterystyczne dla każdej z tych branż to fakt, że rozpiętość wynagrodzeń bywa ogromna. Na przykład zarówno specjaliści ds. sprzedaży jak i specjaliści ds. marketingu mogą liczyć na średnią pensję w wysokości 9 tys. zł brutto, podczas gdy dyrektorzy w tej branży mogą zarabiać nawet 45 tys. zł brutto. W przypadku branży HR asystenci biura i recepcjoniści mogą liczyć na 6 tys. zł brutto, podczas gdy HR partnerzy – powyżej 10 tys. zł. Prawnicy zarabiają natomiast średnio od 8 do 30 tys. zł brutto, w zależności od specjalizacji i doświadczenia. Na przykład prawnik in-house przeciętnie zarabia od 11,5 do 21 tys. zł brutto.

Inżynieria, budownictwo, nieruchomości i logistyka – to kolejne branże, w których można sporo zarobić

W raporcie wyszczególnione są również zarobki na niektórych stanowiskach dla inżynierów czy osób zatrudnionych w budownictwie, nieruchomościach i logistyce. Na przykład samodzielni inżynierowie elektryki, automatyzacji czy procesów mogą zarobić od 10 do nawet 19 tys. zł brutto; z kolei menedżerowie badań i rozwoju zarabiają średnio 22 tys. zł brutto. Osoby zarządzające badaniami klinicznymi – nawet 26 tys. zł brutto.

Jeśli chodzi o branżę budowlaną i nieruchomości, zarobki są mocno zróżnicowane; inżynierowie budowy zarabiają poniżej 10 tys. zł brutto, natomiast już kierownicy budowy – nawet 18 tys. zł brutto. Architekci mogą liczyć przeciętnie na 14 tys. zł brutto, a zarządzający nieruchomościami – od 7 tys. zł brutto do nawet 28 tys. zł brutto na stanowisku Development Director. W logistyce można natomiast liczyć na zarobki 8-25 tys. zł brutto.

Należy mieć oczywiście na uwadze fakt, że wysokość zawsze będzie uzależniona od doświadczenia kandydata, wielkości firmy, lokalizacji i wielu innych czynników; spora część firm będzie proponować wynagrodzenie znacznie niższe. Nie zmienia to jednak faktu, że w wyżej wymienionych branżach można liczyć na niezłe zarobki – zwłaszcza wraz z rosnącym stażem pracy i kolejnymi awansami.