Posiadaczy obligacji skarbowych może czekać niemiła niespodzianka. Eksperci alarmują

Finanse Państwo Dołącz do dyskusji
Posiadaczy obligacji skarbowych może czekać niemiła niespodzianka. Eksperci alarmują

Spadająca inflacja ma wpływ na decyzje finansowe wielu mieszkańców Polski. Nie inaczej jest także w przypadku osób, które posiadają obligacje skarbowe. Zmiany w poziomie inflacji sprawiają, że wielu ekspertów zaczyna doradzać posiadaczom papierów wartościowych podjęcie ważnej decyzji o ich wymianie. Wszystko przez ryzyko znacznej utraty ich wartości, które rysuje się na horyzoncie.

Eksperci nie mają wątpliwości – podjęcie kroku dotyczącego wymiany obligacji jest konieczne

Z szacunków wynika, że osoby, które wymienią w odpowiednim momencie detaliczne obligacje skarbowe na te nowych emisji, zyskają bardzo dużo. Gra toczy się o niebagatelne sumy – z szacunków HREIT wynika, że zsumowana kwota, która może zostać zaoszczędzona po wykonaniu wymiany obligacji przez ich posiadaczy to 350 do 400 mln złotych. Konieczność podjęcia tego kroku jest podyktowana większym niż planowane hamowaniem inflacji.

Osoby, które w ostatnim czasie kupowały obligacje skarbowe, muszą mieć rękę na pulsie

Analitycy HREIT przypominają, że wymiana obligacji w dobie spadającej inflacji może być konieczna także z innego powodu. Oprocentowanie stale w przypadku obligacji skarbowych obowiązuje tylko i wyłącznie w pierwszym roku. Potem jest zależne od poziomu inflacji, która w ostatnim czasie spadła w okolice celu inflacyjnego. W wypadku kiedy aktualizacja oprocentowania obligacji będzie odbywać się w maju, Minister Finansów będzie zobligowany do wzięcia pod uwagę najnowszego odczytu inflacji, który jest publikowany przez GUS.

Eksperci HREIT zachęcają do analizy swojej sytuacji i podejmowania szybkich decyzji finansowych

Główny analityk HREIT Bartosz Kurek podał przykład sytuacji osoby, która posiada dziesięcioletnie obligacje skarbowe.

Najlepiej pokazać drogę do znalezienia odpowiedzi na to pytanie biorąc pod uwagę konkretny przykład. Załóżmy, że mamy dziesięcioletnią obligację skarbową, która została wyemitowana w maju 2021 roku. Papier ten w maju 2024 roku zacznie być oprocentowany na poziomie zaledwie 3%. Dla porównania „dziesięciolatki” z nowej emisji oferują w pierwszym roku 6,8 %. To już w pierwszym roku daje nam 3,8% dodatkowych odsetek.

Zamiana obligacji wiąże się niestety z poniesieniem dodatkowej opłaty. W przypadku dziesięcioletnich obligacji koszt przedterminowego wykupu będzie wynosił 2 zł za sztukę – równowartość 2%, gdyż pojedyncza obligacja ma wartość nominalną 100 zł. Eksperci zapewniają jednak, że korzyści finansowe mogą znacząco przewyższyć poniesione przez nas wydatki, związane z wymianą obligacji. Suma zysków w przypadku obligacji dziesięcioletnich jest szacowana na 6,8 %.

Warto także pamiętać, że w przypadku obligacji czteroletnich koszt jest znacznie niższy i wynosi 0,7 zł w przeliczeniu na jedną obligację.