Rząd znosi jedno z najbardziej irytujących obostrzeń, jakie kiedykolwiek wymyślił

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (11)
Rząd znosi jedno z najbardziej irytujących obostrzeń, jakie kiedykolwiek wymyślił

O ile można było mieć pewne przypuszczenia, jak będzie wyglądało luzowanie obostrzeń od 1 lutego, o tyle jednej decyzji mało to się spodziewał. Rząd zdecydował się na zniesienie obostrzenia, które wywoływało kontrowersje w zasadzie od początku. 

Rząd zdecydował: będzie zniesienie godzin dla seniorów od 1 lutego

Godziny dla seniorów towarzyszyły nam w zasadzie od wiosny. Na samym początku wydawało się, że to dobry pomysł – umożliwiało to bowiem swobodne robienie zakupów osobom starszym w taki sposób, by miały jak najmniejszy kontakt z innymi grupami wiekowymi. Jednocześnie dzięki temu ograniczeniu w godzinach 10-12 w sklepach pojawiało się zauważalnie mniej klientów, co również miało pozytywnie wpływać na bezpieczeństwo seniorów.

Problem polegał jednak na tym, że bardzo szybko okazało się, że seniorzy… niespecjalnie chętnie korzystają ze swojego przywileju, zwłaszcza jeśli chodzi o sklepy spożywcze. W praktyce dochodziło zatem do paradoksalnej sytuacji, w której od 10 do 12 wiele sklepów świeciło pustkami, podczas gdy przed i po godzinach dla seniorów – były zapełnione. Wyjątkami były jedynie weekendy – w soboty i niedziele obostrzenie nie obowiązywało.

Przedsiębiorcy już od dłuższego czasu apelowali do rządu, by zdecydowali się na zniesienie godzin dla seniorów. Rządzący jednak pozostawali nieugięci, mimo tego, że prawdopodobnie sami dostrzegali bezsensowność wprowadzonego rozwiązania.

Tym bardziej zaskakująca wydawała się informacja, którą na dzisiejszej konferencji przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak potwierdził, przedsiębiorcy zwracali się do rządu z apelem o zniesienie godzin dla seniorów. I z jakiegoś powodu – akurat teraz – rząd postanowił się do tego apelu przychylić. Obostrzenie przestanie obowiązywać od 1 lutego.

Obostrzenia od 1 lutego. Handel z taryfą ulgową

Wygląda zatem na to, że branża handlowa – jako w zasadzie jedyna (chociaż nie należy pomijać tu muzeów i galerii sztuki) może czuć się usatysfakcjonowana dzisiejszymi decyzjami rządu. Z jednej strony otwarte zostaną wszystkie sklepy w galeriach handlowych (z zachowaniem reżimu sanitarnego), z drugiej – rząd wreszcie zdecydował się na zniesienie obostrzenia, na które narzekali w zasadzie wszyscy. Z pewnością była to jedna z najbardziej bezsensownych zasad wprowadzonych na czas pandemii – a rząd długo nie chciał tego przyznać.

Na razie nie wiadomo jednak, czy zniesienie godzin dla seniorów obejmuje wyłącznie sklepy spożywcze, czy też będzie dotyczyć również m.in. aptek lub poczty. Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu osób to jedyna dobra wiadomość z dzisiejszej konferencji – większość obostrzeń pozostaje bowiem utrzymana do 14 lutego.