Facebook, Twitter, YouTube i WhatsApp zablokowane w całej Turcji. A nawet nie kasowały profili narodowcom

Zagranica dołącz do dyskusji (25) 04.11.2016
Facebook, Twitter, YouTube i WhatsApp zablokowane w całej Turcji. A nawet nie kasowały profili narodowcom

Maja Werner

Miejmy nadzieję, że ostatni spór polskich narodowców, wspieranych przez rząd, przeciwko Facebookowi, nie skończy się równie dramatycznymi decyzjami, jak w Turcji, gdzie zablokowano popularne media społecznościowe. 

Do rządu powoli chyba dociera, że Facebook jest prywatną firmą i nawet najwyżej postawieni polscy politycy nie mogą tak naprawdę zbyt skutecznie wpływać na jego politykę. Choć przecież przez lata zarówno Platforma Obywatelska, jak i Prawo i Sprawiedliwość, promowały intensywnie swoje działania w mediach społecznościowych.

Ja wam powiem kto nie promował tam siebie zbyt intensywnie – Recep Tayyip Erdoğan, trochę prezydent, a trochę już dyktator Turcji, na którego zamach stanu – niewykluczone zresztą, że autorski – relacjonowaliśmy intensywnie na łamach Bezprawnika latem.

O nie, Pan Erdogan od dłuższego czasu nie jest przesadnym sympatykiem mediów społecznościowych, choć mogło się wydawać, że po zamachu stanu z lipca tego roku zmieni mu się jednak optyka. Wszak odcięty (lub też „odcięty”) od telewizji publicznej zdecydował się wygłosić apel do swoich obywateli właśnie za pośrednictwem internetu.

Dziś już prawdopodobnie nie byłoby to możliwe. Podczas, gdy tureckie władze kontynuują proces rujnowania demokratycznej opozycji i właśnie pojmały kolejnych jedenastu prokurdyjskich polityków, stosowne służby postanowiły zatroszczyć się o to, by w szczególności świat wewnętrzny kraju się o tym nie dowiedział.

Dlatego też od kilkunastu godzin blokowane są najpopularniejsze media społecznościowe: Facebook, YouTube, Twitter i WhatsApp. Obywatelom Turcji uniemożliwiono dostęp do nich korzystając z metody tak zwanego bandwith throttling. W miarę fachowo na pewno wyjaśni wam tę metodę Wikipedia, natomiast jej bezpośrednim skutkiem jest fakt, iż popularne witryny stały się dla Turków nieosiągalne. Na pewno nie na taką skalę i z pewnością nie w oparciu o równie niecne intencje, ale przed laty podobne praktyki stosowała Telekomunikacja Polska/Orange i wielu użytkowników wskazywało, że serwis YouTube chodzi na ich Neostradzie o wiele wolniej, niż reszta internetu.

To co jeszcze łączy Turcję z namiastką demokracji, to przynajmniej próba wytłumaczenia zaistniałej niedyspozycji popularnych usług problemami technicznymi. Niewątpliwie jednak sama sytuacja w Turcji, jako naszego bliskiego sojusznika, jest niepokojąca. Przeraża też łatwość z jaką politycy są w stanie odciąć nas od sieci, którą uznajemy dziś za jeden z fundamentów demokracji i wolności.

25 odpowiedzi na “Facebook, Twitter, YouTube i WhatsApp zablokowane w całej Turcji. A nawet nie kasowały profili narodowcom”

  • haahahahha LOL, że tak powiem….
   widzę, że myśleniem to Ty w Białorusi albo w głębokiej Syberii jesteś….

   • a moze w centrum Europy? gdzie urzédy dbajá o przejrzystosc i konkurencje? (np. karzac MS za IE i google za Chrome w Androidzie – akurat nie mowie ze to dobre)

  • Heheh Żydów Komuna przejęła władze w 89 w Polsce. Bolszewicy nie są tu potrzebni. W Polsce juz nie ma nic poza lasami państwowymi. Rozkradli wszystko. Rozkradli przy aprobacie tych kryminalistów z TK.

 1. Jeżeli nic się nie zmieni Polskę czeka to samo. Nasz rząd ma gdzieś demokrację, Trybunał Konstytucyjny, prawo, porządek i obywateli. Za chwilę mogą ogłosić, że przesuwają wybory o rok, a potem, że o 2 i mają władzę absolutną… kto im coś zrobi?

  • Pierdolisz jak potłuczony. Prawo jakie prawo? W tym kraju prawo było tylko dla małej grupy wybranych. Jeśli do twoje głowy nie dociera że żyliśmy w państwie bezprawia. W Panstwow w którym grupka złodzieji rozłożyła gospodarkę na łopatki. Powiem głębiej, grupa ludzi posługujących się językiem polskim i podszywających się pod obywateli polskich na usługach innych państw. Do ciebie to pewnie nie dociera. Przez 20 lat wyprali ci mózg.

   • OK, w takim razie jak wytłumaczysz:
    1) prawo obowiązuje wszystkich – jak masz jakieś wątpliwości, to może pora pójść do sądu?
    2) PiS przez rok ukradł więcej niż jakakolwiek partia w HISTORII Polski… w tym kradł dla Rydzyka i kościoła, co już jest karygodne
    3) jako kraj upadliśmy do poziomu biednych krajów Afryki, interesuje się nami Trybunał Praw Człowieka ONZ, Amnesty International i Komisja Europejska… niedługo zaczną się sankcje jak na Białorusi….

    Czy może być gorzej?

   • Nie jestem w żadnej grupce wybranych, ale prawo kilkukrotnie mi pomogło. Zostałem pobity – sprawcy siedzą w więzieniu. Odzyskanie pieniędzy za wadliwy produkt też wielokrotnie zadziałało.

    Czy żyłeś w alternatywnej rzeczywistości?

    Teraz kiedy Trybunał Konstytucyjny został zablokowany, scenariusz o którym pisze armv/taskforce, że następne wybory parlamentarne się nie odbędą, jest jak najbardziej możliwy.

  • I bardzo dobrze. Po co nam demokracja? Chcesz żeby za kilka lat było tak samo jak w Danii i Niemczech? Tam wprowadzają prawo, które pozwala brać ślub z 14latką.
   Ale co się dziwić jak społeczeństwo akceptowało homo zboczeńców i głosy mniejszości były ważniejsze od tego co chciała większość, to teraz zaakceptuje islamistów i ich chore prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *