Ile zarabia kierowca Ubera? Szału nie ma…

Gorące tematy Codzienne dołącz do dyskusji (44) 29.04.2016
Ile zarabia kierowca Ubera? Szału nie ma…

Maja Werner

Taksówkarzom, którzy zachowują się karygodnie, internauci często powtarzają „przestańcie narzekać i sami przesiądźcie się do Ubera”. Tylko czy warto? Wiecie ile zarabia kierowca Ubera? 

Na samym wstępie musimy zaznaczyć, że Uber dostępny jest tylko w największych polskich miastach, a przez długi czas był dostępny tylko w Warszawie. Jest prawdą, że zarobki w Warszawie są i muszą być wyższe – ponieważ koszty życia w tym mieście są zdecydowanie droższe. Dlatego to, co dla mieszkańca Krosna może wydawać się całkiem uczciwym zarobkiem, dla Warszawiaka może być głodową pensją, która nie pozwala związać końca z końcem.

Ile zarabia kierowca Ubera?

Wiele się mówi o zarobkach kierowców Ubera. Jednakże przeważnie to są ogólniki, które słyszy się od samych kierowców („jest naprawdę spoko”, „można sobie dorobić”, „nie narzekam”) czy też ich znajomych. Wykopowicz o pseudonimie „blady-erotoman” postanowił przedstawić swoje statystyki w tej sprawie. Warto nadmienić ponadto, że Ubera traktował jako pracę „na pełen etat” – poświęcał przewozowi osób 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Dziś opublikował swoje wyniki z ostatniego roku, a więc zakładamy, że przewozu dokonywał albo na terytorium Warszawy, albo Krakowa.

Kierowca przez rok wykonał 1662 przejazdy i zarobił w tym czasie 34 600 złotych, co daje średnie miesięcznie wynagrodzenie na poziomie blisko 2900 złotych brutto. Wychodzi też na to, że średni koszt przejazdu Uber to 21 złotych. Do tego wykopowicz wskazuje, że otrzymał też 11 000 złotych rozmaitych bonusów, a także zdarzały mu się kursy „na boku”, odbywające się bez pośrednictwa aplikacji.

ile zarabia kierowca ubera

Jak zaznacza sam kierowca, nie jest to jednak pensja ostateczna. Od tej kwoty musiał bowiem odprowadzić 20% prowizji dla samego startupu, czyli 6900 złotych. Kierowca wylicza też dodatkowe koszty:

paliwo 16tys km (spalanie 30gr na km), trzy przebite opony, rozbita lampa, pęknięty zderzak, dwie zmiany oleju, brak mandatów

Które szacunkowo można ustalić na poziomie 7000 złotych. Innymi słowy kierowca zarobił „na czysto”, bazując na podawanych przez niego informacjach, ok. 32 000 złotych. Autor znaleziska nieco chaotycznie opisuje kwestię opodatkowania swojej pracy. Wprawdzie wcześniej zaznacza, iż zarobiona kwota ma charakter brutto, jednakże niedługo potem wskazuje

podatek pit wyniósł mnie 800 zł za rok 2015, ZUS płacę od lutego 450 i w sumie to tyle.

Wynika to zapewne z faktu, iż Uber od lutego wymaga prowadzenia przez polskich kierowców nie tylko samochodów, ale i działalności gospodarczej, co zapewne wpływa nie tylko też na obowiązek odprowadzania składek ZUS, ale i bardziej skrupulatnego rozliczania się z podatków. W powyższych wyliczeniach pomijamy takie kwestie jak koszt amortyzacji samochodu, choć jest ona nie bez znaczenia.

Ile zarabia kierowca Ubera na godzinę?

Zakładając, że kierowca Ubera zrobił sobie w ciągu roku dwutygodniowy urlop, jego średnią stawkę godzinową należy zaliczyć na poziomie 16 złotych – przy wciąż nie do końca jasnej polityce fiskalnej wykopowicza. Albo od tej kwoty odprowadzał podatki, albo też nie. Teraz z całą pewnością musiałby to robić, więc daje nam to około 11 złotych na godzinę „na czysto”.

Oczywiście wyliczenia są różne, a doświadczenia rozmaite. Pewien YouTuber przez kilka dni testowania możliwości Ubera zarabiał prawie 30 złotych na godzinę netto.

Niecałe 11 złotych za godzinę pracy? Wykopowicz w znalezisku potwierdza podobne wyliczenia słowami „to prawda, tak wychodzi”. Dużo jest szumu wokół Ubera, ale z powyższego przypadku wynika, że to także dużo szumu o amerykański sen… Ale nie polskich kierowców, tylko amerykańskich biznesmenów. Przypomnijmy, że minimalna stawka godzinowa w przypadku umowy o pracę to ok. 12 złotych!

Ile zarabia kierowca Ubera „na rękę”? Odpowiedź w tym konkretnym przypadku to ok. 11 złotych, a nadal nie mamy pewności czy w przypadku złapania jeszcze nie czekają nas sankcje administracyjnoprawne za zwykle bezprawny przewóz osób.

44 odpowiedzi na “Ile zarabia kierowca Ubera? Szału nie ma…”

  1. Kierowcy ubera to biznesowi analfabeci, ktorzy nie rozumieja koncepcji amortyzacji i wartosci swego czasu. Ciesza sie jak dzieci z 25zl za kurs a zapominaja wliczyc zuzycie auta w swoje rachunki.

  2. Teraz pytanie czy przypadek Wykopkowicza jest reprezentatywny. Jeżeli tak, nie jest to raczej praca na cały etat, a raczej forma dorobienia sobie do emerytury czy lichej pensji. Niezła praca dla studenta.

    • Pomyślałeś zanim to napisałeś?
      Zakładając, że to będzie dodatkowa praca to na godzinę wyjdzie nam jeszcze mniej bo ZUS przecież jest ten sam. Żeby Ci to łopatologicznie wytłumaczyć. Koleś zarobił:
      – 34 588 (za kursy)
      – 11 000 (premia)
      – 3 000 (poza uberem, też to dolicze do podatku bo szkoda liczenia)
      Łącznie:
      48 588 PLN
      Koszta:
      – 9 717 (prowizja Uber 20%*48588)
      – 4800 paliwo
      – 5000 amortyzacja auta
      – 1000 myjnia itp.
      Łącznie: 20 517 PLN

      48588-20517=28071

      Czas pracy: 55*40h=2080h

      13,49 brutto/h przed ZUSem i opodatkowaniem.
      ZUS 1121*12=13 452
      28 071 – 13 452=14 619 netto

      PIT pana wyszedł 800 PLN
      14 619 -800= 13 819 PLN

      13 819 PLN / 2080h=6,64 NETTO
      Oszałamiające, prawda?

      Teraz liczmy dla studenta lub osoby dorabiającej sobie, która przejedzie 1/3 tyle co ten Pan.

      48588/3=16 196

      Koszta:
      3 239 prowizja UBER
      1 600 paliwo
      4 000 – amortyzacja (auto praktycznie tyle samo traci na wartości)
      333 – myjnia itp

      Łącznie: 9172 PLN

      16 196 – 9 172=7024 PLN brutto

      7024/693h=10,13 PLN brutto/h
      O czyżby wyszło mniej?

      I teraz BUM!
      te 7024 PLN to nawet na ZUS nie starczy!
      OK, ale policzmy preferencyjny ZUS dla kogoś kto dopiero rozpoczyna działalnosć 12*555 PLN= 6660 PLN

      7024-6660=364 PLN (JUPI! nie płacimy PIT-u)
      Ile to wychodzi netto na godzinę?
      364 PLN / 693= 0,52 PLN

      52 grosze na godzinę!
      WOW!

      • Składek na ubezpieczenie społeczne nie trzeba płacić, jeśli jesteś zatrudniony na pełen etat lub składki z etatu są co najmniej równe składką za pełen etat za najniższą krajową. Większą część składki zdrowotnej odlicza się od podatku.

  3. No tak Pani Prawnik, dla Pani 3 tys zl szalu nie robia, bo pewnie tyle wydaje Pani miesiecznie na waciki. To przy najbliższych zakupach w swojej ulubionej galerii handlowej niech sie Pani podpyta osoby ktore tam pracuja, ile one zarabiaja miesiecznie. Moja znajoma pracujac w jednej z popularnych sieciowek z ciuchami, zarabiala niecale 1200 zl na miesiac, pracując czasami po 12 godzin dziennie. Takze 3 tys za wożenie ludzi po mieście samochodem osobiście uważam za bardzo przyzwoitą wypłatę.

    Wy prawnicy juz dawno straciliscie kontakt z rzeczywistoscia, bagatelizując wyzysk korporacji nad milionami ludzi ciężko pracujących i dostajacych miesięcznie % tego ile sami zarabiacie.

    • Niestety dla bardzo dużej grupy ludzi kwoty 3k pln netto/msc szału nie robią – to jest po prostu na utrzymanie i przeżycie. A przytoczony w artykule kierowca zarabia efektywnie jeszcze mniej – biorąc pod uwagę wszystkie koszta i podatki, na pewno poniżej 1,5k pln netto/msc za pełnoetatową pracę. Tak wiem – sporo ludzi tak pracuje. Ale trzeba równać wyżej a nie niżej, tak więc życzę każdemu sukcesu.

    • Strasznie dużo złości w tym komentarzu, a na dodatek sugerującej, że artykuł nie został doczytany. 3 tys. zł, ale brutto. Netto wychodzi te 11 zł na godzinę, czyli 440 zł tygodniowo. To jakieś 1,8 tys zł miesięcznie. A to, że ktoś zarabia 1,2 tys zł nie znaczy, że 2 tys. stają się nagle godziwą stawką.

      • Praca, nie wszystkich ludzi, jest warta więcej niż 1200zł miesięcznie. Praca niektórych nie jest warta nawet tysiąc. Ty masz czysto etatystyczne podejście do pracy, z komuną wbitą do łba przez telewizję. Otwórz swoja firmę, a szybo się dowiesz, że jest wielu ludzi, za których pracę nie dałbyś złamanego grosza, a teraz chcesz zmuszać do tego innych właścicieli firm.

        • Nie pamiętam komuny z telewizji (no chyba, że mówisz o dzisiejszym TVPis, to brzmi trochę jak kroniki PRLu) o prowadzeniu firmy mam pojęcie, zły strzał kolego ;)

    • No ale gdzie tu jest 3 tysie miesięcznie w artykule? Pracując standardowe 168g zarobi ok 2tysie, a gdzie tu auto kupić jeszcze?

  4. to w porownaniu do taksowki zarabia groszaki. Jezdzilem zwykla taksowka przez dwa lata i zawsze zarabialo sie minimum 5 tys. A to przeciez tez az tak duzo nie jest. Co do glodowych pensji z cyklu 1200-2000 to prosze sie rozejrzec,mniejszosc tak zarabia juz dzisiaj.

  5. Do niedawna spidersweb promował ubera i pisał że jest legalny.Na moje komentarze o tym że łamie ustawę o transporcie drogowym uzyskiwałem chamskie odpowiedzi. Przestał być legalny czy kasa na reklamę się skończyła?

  6. Ja wam dam pisać, że dla Krosnianina niskie zarobki mogą być wystarczające. My też mamy prawo zarabiać tyle co słoiki w warszafce. Nie jesteśmy w niczym gorsi.
    #pankrosnizm #krosnozadadostepudomorza

    • Ja tam nigdzie nie widzę odmawiania Krosnowiczanom wysokich zarobków, to jest raczej uwaga o kosztach życia. Podejrzewam, że w Krośnie miesięczny koszt wynajmu średniostandardowego mieszkania w centrum miasta jest jednak nieco tańszy niż 4000 złotych.

  7. Ogólnie dziwiłem się, jak opłaca się pracować jako „Uber”, bo przecież koszty utrzymania samochodu itp. są ogromne przy takim używaniu auta. Jechałem dwa razy Uberem, wprost kierowców pytałem, jak to im się opłaca i okazało się, że jest tak, jak myślałem :) Brak działalności, pracują w firmie, która współpracuje z Uberem, daje im auta, zapewnia paliwo i wszelkie koszty związane z samochodem. Tylko jeździ w systemie 12/24 i nie interesuje go co dzieje się z autem. 20% bodajże od kursu bierze Uber i z tego co zostaje 1/3 pobiera firma.

  8. Witam

    Poszukujemy kierowców do UBERa.

    Miasta – Poznań, Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Karków

    Wynagrodzenie od 2000 do 5000zł

    Samochód Uber Select na wyłączność !

    Zapraszamy do kontaktu 505040804

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *